2016-01-16
Finnskogsvalsen/Safeexplosives Rallyt
Official final
On SS 4
70 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
78 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:17,6 |
|
|
|
1 |
|
|
Jörgen Norman |
Gullabo RC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
2 |
58 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
11:20,3 |
2,7
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
3 |
19 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:53,1 |
35,5
|
|
32,8
|
1 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
4 |
52 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
11:53,4 |
35,8
|
33,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Henric Persson |
MK Ratten |
|
|
Corolla |
|
|
5 |
84 |
|
Peter Hedström |
Finnskoga MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:01,3 |
43,7
|
|
7,9
|
1 |
|
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
6 |
55 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:09,4 |
51,8
|
49,1
|
8,1
|
3 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
7 |
7 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:10,3 |
52,7
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
8 |
53 |
|
Oskar Sundell |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:17,6 |
1:00,0
|
57,3
|
7,3
|
4 |
|
|
Anders Liljedahl |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
9 |
31 |
|
Dennis Rådström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:19,2 |
1:01,6
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Filip Wernefur |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
10 |
64 |
|
Anton Bernats Hager |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
12:24,8 |
1:07,2
|
1:04,5
|
5,6
|
5 |
|
|
Fredrik Wesslén |
Örsundsbro MK |
|
|
Clio |
|
|
11 |
3 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:27,3 |
1:09,7
|
17,0
|
2,5
|
2 |
|
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
12 |
8 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:27,8 |
1:10,2
|
17,5
|
0,5
|
3 |
|
|
Kristina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
13 |
69 |
|
Tommy Johansson |
Tjust MK |
B-förare 2 WD |
|
M-B |
12:28,0 |
1:10,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
190e |
|
|
14 |
21 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:28,4 |
1:10,8
|
35,3
|
0,4
|
2 |
|
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
|
|
242 |
|
|
15 |
60 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:33,7 |
1:16,1
|
1:13,4
|
5,3
|
6 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
16 |
28 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:35,0 |
1:17,4
|
15,8
|
1,3
|
2 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
17 |
24 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:35,1 |
1:17,5
|
42,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
18 |
27 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:37,8 |
1:20,2
|
18,6
|
2,7
|
3 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
19 |
20 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:46,2 |
1:28,6
|
53,1
|
8,4
|
4 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
20 |
71 |
|
Marcus Nordström |
Likenäs MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
12:52,4 |
1:34,8
|
24,4
|
6,2
|
2 |
|
|
Daniel Frykemo |
Likenäs MK |
|
|
Golf |
|
|
21 |
10 |
|
Kim Nilsson |
Osby MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:53,7 |
1:36,1
|
43,4
|
1,3
|
4 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
22 |
303 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
Audi |
12:54,8 |
1:37,2
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
Quattro A2 |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
23 |
4 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:55,4 |
1:37,8
|
45,1
|
0,6
|
5 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
24 |
12 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:00,3 |
1:42,7
|
1:07,2
|
4,9
|
5 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
25 |
38 |
|
Patrik Fredriksson |
Munkfors MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:01,1 |
1:43,5
|
41,9
|
0,8
|
4 |
|
|
Peter Holmqvist |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
26 |
301 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:03,6 |
1:46,0
|
1:10,5
|
2,5
|
6 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
27 |
203 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:03,8 |
1:46,2
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
28 |
201 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:03,9 |
1:46,3
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
29 |
9 |
|
Siegfried Mayr |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:04,2 |
1:46,6
|
53,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Renate Mayr |
VOC Germany |
|
|
240 |
|
|
30 |
56 |
|
Peter Fredrikson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:07,3 |
1:49,7
|
1:47,0
|
3,1
|
7 |
|
|
Lars-Ove Larsson |
Fryksdalens MK |
|
|
142 |
|
|
31 |
36 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:07,7 |
1:50,1
|
48,5
|
0,4
|
5 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
32 |
37 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:12,8 |
1:55,2
|
53,6
|
5,1
|
6 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
33 |
32 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:13,0 |
1:55,4
|
53,8
|
0,2
|
7 |
|
|
Daniel Garsten |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
34 |
2 |
|
Stefan Haberland |
VOC |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:16,5 |
1:58,9
|
1:06,2
|
3,5
|
7 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
SFG Lippe |
|
|
940 |
|
|
Applicant: SFG Lippe |
|
35 |
44 |
|
Mikael Jirvelius |
Fjugesta MS |
A-förare Grupp E |
|
VW |
13:18,6 |
2:01,0
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Sophia Karlsson |
Taxinge MK |
|
|
Golf II |
|
|
36 |
16 |
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:19,2 |
2:01,6
|
1:26,1
|
0,6
|
7 |
|
|
Jesper Hellström |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
37 |
68 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
13:21,7 |
2:04,1
|
53,7
|
2,5
|
3 |
|
|
Felicia Grundtman |
Eskilstuna MK |
|
|
325 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
38 |
33 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:27,4 |
2:09,8
|
1:08,2
|
5,7
|
8 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
39 |
15 |
|
Tommy Ohlsson |
Sigtuna RC |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:32,4 |
2:14,8
|
1:39,3
|
5,0
|
8 |
|
|
Christer Carlström |
Sigtuna RC |
|
|
940 |
|
|
40 |
41 |
|
Per-Anders Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:39,5 |
2:21,9
|
1:20,3
|
7,1
|
9 |
|
|
Jan-Åke Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
41 |
39 |
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:43,2 |
2:25,6
|
1:24,0
|
3,7
|
10 |
|
|
Johnny Bäckström |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
42 |
77 |
|
Jonas Björk |
MK Team Westom |
C-förare 2 WD |
|
VW |
13:54,5 |
2:36,9
|
|
11,3
|
1 |
|
|
Lars Persson |
MK Team Westom |
|
|
Golf II |
|
|
43 |
34 |
|
Kenneth Persson |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:56,7 |
2:39,1
|
1:37,5
|
2,2
|
11 |
|
|
Andreas Arvidsson |
Östmarks MFF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Din Rallyboutique |
|
44 |
87 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare Appendix K |
|
BMW |
13:59,8 |
2:42,2
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Robin Kollfelt |
MK Ratten |
|
|
2002 TI |
|
|
45 |
76 |
|
Rickard Hellström |
Strängnäs AMS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:02,0 |
2:44,4
|
7,5
|
2,2
|
2 |
|
|
Thomas Svensson |
Strängnäs AMS |
|
|
242 |
|
|
46 |
49 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
14:14,8 |
2:57,2
|
|
12,8
|
1 |
|
|
Marcus Marin |
Älvbygdens MK |
|
|
244 |
|
|
47 |
79 |
|
Joachim Borg |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
14:17,6 |
3:00,0
|
3:00,0
|
2,8
|
2 |
|
|
Magnus Olsson |
08 MK |
|
|
Octavia WRC |
|
|
48 |
54 |
|
Lasse Ekström |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:20,3 |
3:02,7
|
3:00,0
|
2,7
|
8 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
48 |
63 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
14:20,3 |
3:02,7
|
3:00,0
|
|
8 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
Golf |
|
|
50 |
206 |
|
Marcus Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:32,0 |
3:14,4
|
1:28,2
|
11,7
|
3 |
|
|
Dan Wennerstrand |
SMK Eda |
|
|
240 |
|
|
51 |
207 |
|
Pontus Florin |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
14:35,4 |
3:17,8
|
1:31,6
|
3,4
|
4 |
|
|
Björn Andersson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
52 |
43 |
|
Per Westerberg |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:41,8 |
3:24,2
|
2:22,6
|
6,4
|
12 |
|
|
Pär Johansson |
Likenäs MK |
|
|
240 |
|
|
53 |
14 |
|
Mattias Erelt |
Wäxjö MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:53,1 |
3:35,5
|
3:00,0
|
11,3
|
9 |
|
|
Åke Lundberg |
Wäxjö MS |
|
|
740 |
|
|
53 |
17 |
|
Andreas Persson |
Simrishamns MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:53,1 |
3:35,5
|
3:00,0
|
|
9 |
|
|
Frida Olofsson |
Hässleholms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo |
|
53 |
18 |
|
Erik Corell |
SMK Nyköping |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:53,1 |
3:35,5
|
3:00,0
|
|
9 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
53 |
23 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:53,1 |
3:35,5
|
3:00,0
|
|
9 |
|
|
Alexander Alin |
Åmål MK |
|
|
240 |
|
|
57 |
205 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:56,5 |
3:38,9
|
1:52,7
|
3,4
|
5 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
58 |
208 |
|
Emil Johansson |
Likenäs MK |
Ungdomsrally |
|
Ford |
14:57,8 |
3:40,2
|
1:54,0
|
1,3
|
6 |
|
|
Anders Johansson |
Likenäs MK |
|
|
Escort |
|
|
59 |
1 |
|
Werner Löseke |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:10,3 |
3:52,7
|
3:00,0
|
12,5
|
8 |
|
|
Paul Tenberge |
VOC Germany |
|
|
940 |
|
|
59 |
6 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:10,3 |
3:52,7
|
3:00,0
|
|
8 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
59 |
11 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:10,3 |
3:52,7
|
3:00,0
|
|
8 |
|
|
Alexander Glavsjö Holm |
Karlstad MC Bil |
|
|
940 |
|
|
62 |
40 |
|
Robert Jacobsson |
Östhammars MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:19,2 |
4:01,6
|
3:00,0
|
8,9
|
13 |
|
|
Janne Holmberg |
Östhammars MK |
|
|
940 |
|
|
62 |
42 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:19,2 |
4:01,6
|
3:00,0
|
|
13 |
|
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
64 |
209 |
|
Lisa Nilsson |
Likenäs MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
15:37,7 |
4:20,1
|
2:33,9
|
18,5
|
7 |
|
|
Emelie Olsson |
Finnskoga MK |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: TEAM VÄRMLAND MOTORSPORT |
|
65 |
85 |
|
Per-Anders Högsäter |
SMK Eda |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
15:54,8 |
4:37,2
|
3:00,0
|
17,1
|
2 |
|
|
David Mård |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
66 |
74 |
|
Torstein Raaen Pröis |
MK Ratten |
C-förare 2 WD |
|
SEAT |
16:54,5 |
5:36,9
|
3:00,0
|
59,7
|
3 |
|
|
Elin Rindberg |
MK Ratten |
|
|
Ibiza |
|
|
67 |
47 |
|
Philippe Hugla |
Hässleholms MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
17:05,4 |
5:47,8
|
|
10,9
|
1 |
|
|
Pauzat |
|
|
|
Manta |
|
|
68 |
5 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
18:53,7 |
7:36,1
|
6:43,4
|
1:48,3
|
11 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
69 |
204 |
|
Rasmus Palm |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:05,5 |
8:47,9
|
7:01,7
|
1:11,8
|
8 |
|
|
Robin Lundin |
Eskilstuna MK |
|
|
944 |
|
|
Applicant: NJ ELINSTALLATION |
|
70 |
302 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
36:12,6 |
24:55,0
|
23:17,8
|
16:07,1
|
3 |
|
|
Björn Wessel |
Karlstads MC Bil |
|
|
Escort |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|